Básník Jan Dadák z Olomouce-Černovíru debutoval sbírkou Vyprázdněný kruh, řazenou do proudu spirituální lyriky, v polovině devadesátých let velmi mocného, především díky vlivu Jiřího Kuběny. Od té doby nicméně pěvci dospěli do středního věku a přišli o mnohé iluze. Také druhá Dadákova básnická kniha, vydaná v sympaticky minimalistické grafické úpravě typické pro nakladatelství Vetus Via a jeho edici Želetavka, naznačuje posun k civilismu a skepsi.
Autorova poetika je poučena na beatnicích i surrealistech, sarkasticky komentuje každodennost, kdy na své cestě za štěstím často uvádíme druhé do neštěstí; fantasknost některých veršů připomene Hieronyma Bosche a jeho cit pro groteskní náboj apokalypsy. Mikropříběhy odrážejí mezilidské vztahy deformované maloměšťáckou přízemností.
V básních se objeví příslušníci olomoucké bohémy i prvky nářečí. Jak píše v doslovu ke knize Milan Kozelka: „Olomouc něčím připomíná Oxford, Oxford ničím nepřipomíná Olomouc.“ V Dadákově poezii ovšem nejde jen o laciné vytěžení reálií, ale má obecnou platnost.
(z recenze Jakuba Grombíře)
Tento produkt byl přidán dne Neděle 02. prosinec 2012.