Jakub Deml (1878-1961), katolický kněz, spisovatel, básník. Proč bychom se netěšili je 24. svazkem jeho legendárních „Šlépějí“, ostře komponovaných básnických deníků, epistolografie a pamfletů. Kniha obsahuje také rozhovor Návštěvou u básníka, jenž obdržel
I. Baťovu literární cenu, v němž můžeme čísti toto: „Masaryk říkal: ‚Nebát se a nekrást!‘ Mohli bychom to obměnit: ‚Nelhat a nebát se.‘ Vážněji řečeno: Kdo není schopen oběti, kdo není velkomyslný až k smrti, kdyby jí bylo třeba, nenapíše dobrou báseň. Generál Štefánik to dobře řekl: „Národ nepotřebuje darů jako žebrák, národ žádá oběti.“ Dostat se do Moravského kola anebo do Akademie, na to stačí často autodrožka, dostat se na Parnas, na to je potřeba křídel s černou umrlčí hlavou.“ – A jeho „vzkaz čtenářům“? „Čtenářům vzkazuju, že jsou houby jedlé a nejedlé, knihy jenom na čtení a knihy k pomilování. Proč se dáváte mást kritikou a věříte nakladatelské reklamě, proč nevěříte svému vlastnímu srdci? A proč vůbec milujete a ctíte jenom básníky mrtvé? Kde jsou mecenáši? To, drazí čtenářové, co bych vám chtěl říci, je v mém díle. Kdybych náhle umíral a vy byste se mne ptali: ‚Co z tvého díla máme čísti dnes?‘ jistě bych vám řekl: Mé svědectví o Otokaru Březinovi a potom také mou knihu o díle Felixe Jeneweina. ‚Povězte pozvaným: Aj, oběd svůj připravil jsem, volové moji a krmný dobytek zbit jest a všecko hotovo; pojďtež na hostinu.‘ (Matouš 22, 4.) – Národní Noviny, 14. května 1939.
144 stran, 12 × 17,8 cm, česky, brožovaná vazba. Vyšlo v edici Dílo Jakuba Demla, sv. 5, v roce 1998 (2. vydání). Doslov napsal Mojmír Trávníček. Obálku navrhl a typograficky upravil František Štorm.
Tento produkt byl přidán dne Neděle 31. leden 2010.